SKDomov ENHome RUдома     facebook linkedin

Príležitosti pre slovenských exportérov v Macedónsku sú atraktívne

Dátum publikovania: 20.6.2019

Generálna riaditeľka Monika Kohútová prezentovala možnosti spolupráce EXIMBANKY SR medzi Slovenskou republikou a Severným Macedónskom. Delegáciu viedol štátny tajomník MZV a EK Lukáš Parízek.Toto historicky prvé biznis fórum sa uskutočnilo 17.6.-18.6.2019 v Skopje.

Delegáciu prijala ministerka pre zahraničné investície Severného Macedónska Z. Apostolská a informovala o investičných možnostiach v Severnom Macedónsku a priestore aj pre investície slovenských exportérov. Zo stretnutí vyplynulo, že obe krajiny majú záujem na zvyšovaní spoločnej obchodnej výmeny. Príležitosť na export slovenských firiem je napríklad v rozvoji inovácií, alebo už tradične v automobilovom, energetickom priemysle, vo vodohospodárstve, v spracovaní priemyselného odpadu, v poľnohospodárstva či potravinárstve.

Podujatie zorganizovala Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) Trnava v spolupráci s Obchodnou komorou Severného Macedónska a Veľvyslanectvom SR v Skopje. EXIMBANKA SR spolupracuje s partnerskou Macedonian Bank for Development Promotion na pôde Pražského klubu, ktorý je súčasťou Bernskej únie poisťovateľov úverov a investícii.

EXIMBANKA SR podporila export na teritórium Severného Macedónska v hodnote 5,5 mil. EUR. Severné Macedónsko je z hľadiska OECD kategorizácie krajín podľa miery rizika zaradené do kategórie 5 a zároveň v roku 2018 získala od renomovaných ratingových agentúr rating na úrovni BB- (S&P) resp. BB (FitchRatings).  Aj na základe uvedených skutočností  je EXIMBANKA SR pripravená podporiť životaschopné projekty slovenských exportérov prostredníctvom portfólia svojich produktov financovania a poistenia.

Copyright @ 2016 EXIMBANKA SR | Všetky práva vyhradené
Generuje redakčný systém BUXUS CMS spoločnosti ui42.