SKDomov ENHome RUдома     facebook linkedin

EXIMBANKA SR nadväzovala obchodné kontakty na Slovensko – Ruskom podnikateľskom fóre v Moskve a v Tatarstane.

Dátum publikovania: 4.7.2019

Generálna riaditeľka Monika Kohútová, námestník divízie poistných a bankových obchodov Michal Kozáčik spoločne a slovenskými exportérmi nadväzovali obchodné kontakty na ruskom podnikateľskom fóre v Moskve. Slovensko – ruské podnikateľské fórum sa uskutočnilo 1. júla 2019 a organizoval ho predseda Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Andrej Danko a ruský minister priemyslu a obchodu Denis Manturov.

Pondelkového podnikateľského fóra v Moskve sa zúčastnilo viac ako 30 slovenských zástupcov firiem z bankovníctva, poľnohospodárstva, strojárenského, sklárskeho či petrochemického priemyslu, aby nadviazali dôležité obchodné kontakty a vzťahy s ruskými odberateľmi.

„EXIMBANKA SR za svoje pôsobenie podporila export do Ruska v hodnote 1,5 miliardy eur a eviduje na toto teritórium niekoľko aktívnych a rozpracovaných obchodných prípadov, z ktorých sa niekoľko podarilo dohodnúť počas konania tohto podnikateľského fóra. V minulosti sme podporili export priemyselných strojov, kovov a výrobkov z kovov, chemických materiálov a výrobkov, textilných vlákien a výrobkov a rôznych priemyselných výrobkov. Rusko ponúka široké možnosti uplatnenia pre slovenských exportérov.“ zhodnocuje Monika Kohútová.

Rusko je dlhodobo strategickým trhom pre našich podnikateľov. Obchodná bilancia medzi Slovenskom a Ruskom sa v posledných rokoch zvyšuje aj napriek uvaleným sankciám od EÚ. Krajina sa usiluje prilákať podnikateľov zo zahraničia. Mnohé slovenské podniky na ruskom trhu pôsobia už dlhodobo. Ako napríklad Castor & Pollux, či spoločnosť Matador. Slovenská spoločnosť Matador podniká v Rusku už takmer 25 rokov, v súčasnosti hlavne v oblasti automobilového priemyslu. V Rusku má závod v Nižnom Novgorode , odkiaľ realizuje projekty pre ruský trh a usiluje o ďalšie rozšírenie svojich aktivít. Okrem týchto firiem prišli do Moskvy ponúknuť spoluprácu ďalšie takmer tri desiatky spoločností, ako napríklad CSM Industry, Slovnaft, Tatralift, SES Tlmače, Železiarne Podbrezová či Rona.

Podnikateľské fórum v Kazani, Tatarstan – Slovensko

Slovenskí podnikatelia sa v stredu (3. 7. 2019) spolu s predsedom NR SR Andrejom Dankom a zástupcami EXIMBANKY SR zúčastnili aj Podnikateľského fóra Tatarstan – Slovensko v Kazani. Mohli tak nadviazať nové a upevniť existujúce obchodné kontakty v Tatársku a spoznať ďalšie možnosti spolupráce v oblasti obchodu a priemyslu. Zástupcovia Tatárska sa zúčastnili podnikateľskej misie na Slovensku v roku 2016, kedy podpísali zmluvy s automobilovým priemyslom v Žiline. Ministerstvo priemyslu Tatárskej republiky má záujem hľadať blízke kontakty so slovenskými podnikateľmi a dôležitosť obnovy obchodných vzťahov zdôraznili aj podnikatelia. Na podnikateľskom fóre bolo podpísaných niekoľko kontaktov. Napríklad spoločnosť Slovnaft podpísala memorandum o spolupráci so šiestou najväčšou ropnou spoločnosťou v Rusku, ktorou je Tatneft. Aj keď tieto spoločnosti spolupracovali už aj v minulosti, touto dohodou dostala táto spolupráca oficiálny ráz.

Copyright @ 2016 EXIMBANKA SR | Všetky práva vyhradené
Generuje redakčný systém BUXUS CMS spoločnosti ui42.